WYŚCIG BEZ DOPINGU

Stojąc przed trudami nadchodzącego sezonu stoimy także przed ważnym wyzwaniem związanym z kontrolą antydopingową w imprezach organizowanych przez nas. Coś, co dla większości z nas jest sprawą wprost niepojętą dzieje się (niestety) w naszym amatorskim peletonie. Pewne wydarzenia w środowisku master, które nie powinny mieć miejsca, oraz następująca po tym wzorowa i zdecydowana odpowiedź środowiska kolarskiego zmotywowały nas do wspólnego działania. W sezonie 2019 nie będziemy się na pewno przypatrywać obojętnie fałszowaniu wyników przez osoby korzystające ze wspomagania farmakologicznego i/lub mechanicznego. Dzięki współpracy z Polską Agencją Antydopingową możemy dzisiaj powiedzieć, że będzie to przełomowy sezon wprowadzenia i usystematyzowania badań na naszych imprezach. Sama czynność przebadania to tylko jeden z wielu elementów działań, które muszą być poparte odpowiednimi zapisami i regulacjami prawnymi nad czym aktualnie intensywnie pracujemy.

W imię czego to robimy? Zabrzmi może trochę górnolotnie ale bronimy prawa do uczciwego współzawodnictwa w prawdziwym duchu sportu. Dodajmy – sportu amatorskiego, gdzie większość z nas czerpie z tego czystą przyjemność, traktuje jako rekreacje, sposób spędzania czasu i oderwania się od codziennych obowiązków. Taka jest właśnie różnica pomiędzy kolarstwem profesjonalnym a amatorskim – my nie musimy, my możemy…

Na chwilę obecną pracujemy w grupie następujących organizatorów:
– Grand Prix Kaczmarek Electric MTB – Joanna Balawajder
– VIA Dolny Śląsk – Bartek Huzarski i Przemek Bednarek
– Imprezy szosowe z kalendarza Komisji Masters – Grzegorz Turkiewicz
– CYKLO – Bartek Glaas
– Bike Maraton, Szosowy Klasyk – Maciej Grabek

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników imprez kolarskich zamierzamy zadbać o ich świadomość co do kwestii antydopingowych. Przygotowujemy sporą dawkę materiałów edukacyjnych i informacji odnośnie tego co jest, a co nie jest dopingiem – zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo ważna kwestia. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania i wątpliwości. Zamierzamy udostępnić wspólnie z POLADA materiały edukacyjne, filmy i tzw. „kompendium wiedzy”, a także aktualizować na bieżąco listy środków zakazanych. Szykuje się dla nas spore wyzwanie w sezonie 2019 ale mamy nadzieję, że z pomocą naszych uczestników poradzimy sobie z tym.

Skip to content